Pages in topic:   < [1 2]
"VI" iz postovanja - veliko ili malo?
Thread poster: jokerman
Ivana Kahle
Ivana Kahle  Identity Verified
Germany
Local time: 11:02
Member (2007)
German to Croatian
+ ...
Hrvatski pravopis, Badurina, Marković, Mićanović, Matica Hrvatska, Zagreb 2007., str. 134. Mar 27, 2011

" RIJEČI IZ POŠTOVANJA

195. Uobičajeno je da se zamjenice vi i vaš pišu velikim početnim slovom u službenoj komunikaciji pri obraćanju jednoj osobi:
Poštovani gospodine Horvat,
Primio sam Vaše pismo u kojem me podsjećate da Vam još nisam poslao obećanu knjigu.

U obraćanju ustanovi ili skupini ljudi te se zamjenice uvijek pišu malim početnim slovom:
Poštovane dame i gospodo,
Obraćam vam se u vezi s vašim primjedbama koje se tič
... See more
" RIJEČI IZ POŠTOVANJA

195. Uobičajeno je da se zamjenice vi i vaš pišu velikim početnim slovom u službenoj komunikaciji pri obraćanju jednoj osobi:
Poštovani gospodine Horvat,
Primio sam Vaše pismo u kojem me podsjećate da Vam još nisam poslao obećanu knjigu.

U obraćanju ustanovi ili skupini ljudi te se zamjenice uvijek pišu malim početnim slovom:
Poštovane dame i gospodo,
Obraćam vam se u vezi s vašim primjedbama koje se tiču predloženoga projekta.

U obraćanju pojedincu može se pisati i Ti, Tvoj:
Pisao sam Ti već o tome kako sam se na prošlom putovanju sreo s Tvojim ocem u vlaku."
Collapse


 
Dragomir Kovacevic
Dragomir Kovacevic  Identity Verified
Italy
Local time: 11:02
Italian to Serbian
+ ...
Vi - prvi put velikim slovom a potom malim Mar 27, 2011

U neka vremena, mi smo bili učeni da lepo prvi put u pismenom izražavanju (a u kom drugom bismo mogli napisati velikim slovom?), stavimo "Vi", a potom u daljem tekstu, da ne forsiramo finoću, nego da pišemo "vi" malim slovom.

Ujedno je i korisno da se sa "vi" ili "ti" u našim jezicima ne preteruje u tekstu, jer to može dati prizvuk oštrine, naglašavanja. Osim ako se ne sporimo s nekim, naravno, pa se ono može stavljati češće.

Rezultira naravno da se može pi
... See more
U neka vremena, mi smo bili učeni da lepo prvi put u pismenom izražavanju (a u kom drugom bismo mogli napisati velikim slovom?), stavimo "Vi", a potom u daljem tekstu, da ne forsiramo finoću, nego da pišemo "vi" malim slovom.

Ujedno je i korisno da se sa "vi" ili "ti" u našim jezicima ne preteruje u tekstu, jer to može dati prizvuk oštrine, naglašavanja. Osim ako se ne sporimo s nekim, naravno, pa se ono može stavljati češće.

Rezultira naravno da se može pisati i stalno malim slovom, deluje savremenije. A da se piše stalno velikim, deluje preterano i arhaično, a da ne kažem koliko, kao ogledalo, podražava neke jezike gde se svaka imenica piše velikim slovom, pa tako u nedogled.

Lep poz D

jokerman wrote:

Dobar dan svima,

sinoc sam razgovarao sa jednom koleginicom koja radi kao prevoditelj za hrvatski jezik i nikako se nismo uspijeli suglasiti da li se osobna zamjenica 'vi' (odn. 'vama', 'vas', itd.) pri koristenju iz postovanja (takozvanom 'persiranju') pise velikim ili malim slovom.

Ja se sjecam da sam ucio jos u osnovnoj skoli (sto je medjutim bilo vec malo poodavno) da se 'persirano vi' _uvijek_ pise velikim slovom, dok je ona argumentirala da je to uvijek samo slucaj pri poslovnoj prepisci, a da se inace (dakle ako nije izricito poslovna prepiska) moze pisati i malim slovom.

Glede drugog lica mnozine smo, naravno, bili suglasni - uvijek malim.

Moje prve pretrage po internetu pokazuju da netko pise ovako a netko onako, te mi nije potpuno jasno postoji li uopce pravilo.

Kako vi upotrebljavate malo odn. veliko slovo, te zna li netko tocno pravilo koje se _uvijek_ treba slijediti u hrvatskom jeziku?

Pozdrav,
Igor
Collapse


 
Michele Treves
Michele Treves
Local time: 11:02
Italian to Croatian
+ ...
VELIKO SLOVO Apr 4, 2011

"VI" iz poštovanja uvijek s velikim slovom.

 
dkalinic
dkalinic
Local time: 11:02
Croatian to German
+ ...
In memoriam
Gramatička pogreška Apr 16, 2011

[quote]Lingua 5B wrote:

Znači ipak ima regionalnih razlika. Mislite li da je naprimjer natpis na kazalištu " Osigurajte Vaše mjesto danas" upućen jednoj osobi ili cijeloj publici? Pa je dvojba jedno ili malo slovo. Rekla bih da je jednom gledatelju upućeno, a takve ćete natpise ( barem ovdje) naći s velikim slovom.








"Osigurajte Vaše mjesto danas" gramatički je pogrešno. Trebalo bi pisati "Osigurajte svoje mjesto danas". Ova rečenica kao primjer pisanja zamjenice "vi" velikim slovom prilično je nezgodna.
Što se tiče pisanja zamjenice "vi" velikim slovom u uputama za uporabu, dijelim mišljenje kolegice Ivane.


 
Luka Demarin
Luka Demarin  Identity Verified
Croatia
Local time: 11:02
English to Croatian
+ ...
Vi ili vi Apr 18, 2023

meni su na Netflixu (titlovi) lektori mijenjali Vi u vi iako se radilo o jednoj osobi iz poštovanja. Pa zato evo čitam ovaj forum i ne znam više šta mislit :rofl:

 
Pages in topic:   < [1 2]


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


"VI" iz postovanja - veliko ili malo?






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »