Pages in topic:   < [1 2 3]
EU-adószám
Thread poster: Eva Blanar
Katalin Horváth McClure
Katalin Horváth McClure  Identity Verified
United States
Local time: 19:06
Member (2002)
English to Hungarian
+ ...
Sürgős kérdés a fordított helyzettel kapcsolatosan Aug 5, 2004

Hátha valaki még ébren van így éjfél körül...
ÁFA kérdés, de fordított helyzetben.
A számlázó EU-n kívüli, a fizető magyar. (Teszem azt egy Magyarországon élő fordító kiad egy anyagot gépelésre, vagy lektorálásra, stb. az EU-n kívülre, és onnan erről számlát kap.) Ebben az esetben, amikor a számlát kifizeti, kell még ÁFÁ-t is befizetnie a magyar államnak ezután az összeg után?
Nekem ez nagyon furcsán hatna, de azért megk�
... See more
Hátha valaki még ébren van így éjfél körül...
ÁFA kérdés, de fordított helyzetben.
A számlázó EU-n kívüli, a fizető magyar. (Teszem azt egy Magyarországon élő fordító kiad egy anyagot gépelésre, vagy lektorálásra, stb. az EU-n kívülre, és onnan erről számlát kap.) Ebben az esetben, amikor a számlát kifizeti, kell még ÁFÁ-t is befizetnie a magyar államnak ezután az összeg után?
Nekem ez nagyon furcsán hatna, de azért megkérdezem, mert mostmár teljesen összekeveredtem a sok információtól...

Köszi
Kati
Collapse


 
Eva Blanar
Eva Blanar  Identity Verified
Hungary
Local time: 01:06
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Igen, tudtommal az importot áfa terheli Aug 5, 2004

...de arról fogalmam sincs, hogy ez technikailag hogyan néz ki. Gondolom, a szokásos áfa-fizetésnél hozzá kell csapni ezt a tételt is, hiszen a felhasználó Magyarországon "használja fel" a terméket/ szolgáltatást.

Van ugyanakkor valamiféle megoldás az olyan háromoldalú ügyletekre, ahol a magyarországi "felhasználó" a terméket/ szolgáltatást nem "fogyasztja el", hanem egy harmadik országba exportálja - legalábbis rémlik, hogy láttam valami ilyesmit e
... See more
...de arról fogalmam sincs, hogy ez technikailag hogyan néz ki. Gondolom, a szokásos áfa-fizetésnél hozzá kell csapni ezt a tételt is, hiszen a felhasználó Magyarországon "használja fel" a terméket/ szolgáltatást.

Van ugyanakkor valamiféle megoldás az olyan háromoldalú ügyletekre, ahol a magyarországi "felhasználó" a terméket/ szolgáltatást nem "fogyasztja el", hanem egy harmadik országba exportálja - legalábbis rémlik, hogy láttam valami ilyesmit egy APEH-anyagban.

Szerintem meg kellene nézned náluk, elég jó a kereső (www.apeh.hu), illetve van internetes ügyfélszolgálat is, de nem tudom, mennyire gyors (viszont az az előnye megvan, hogy írásban megkapod a pontos választ).

Ha nincs különösebb kavarás, akkor viszont a dolog úgy néz ki, hogy a megrendelő a fordítást/ lektorálást külföldről megkapja, ez után megfizeti az áfát, amit saját áfafizetéséből levon. (Ha saját maga nem áfakörös, akkor persze le kell nyelnie - vagyis be kell fizetnie a teljes összeget.)

Talán a hétvégén lesz egy kis időm, megpróbálom megnézni, de nem ígérek semmit.
Collapse


 
Eva Blanar
Eva Blanar  Identity Verified
Hungary
Local time: 01:06
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Még egyszer a közösségi adószámról Aug 9, 2005

Hát eltartott egy darabig, amíg utánanéztem, bocs, ma jutott eszembe, amikor az alábbi cikket láttam:

http://www.adoforum.hu/index.php?news=1757&wa_nr=eado0532


 
Kathrin.B
Kathrin.B  Identity Verified
Local time: 01:06
English to Hungarian
+ ...
Import szolgáltatás Aug 15, 2005

Katalin Horvath McClure wrote:

Hátha valaki még ébren van így éjfél körül...
ÁFA kérdés, de fordított helyzetben.
A számlázó EU-n kívüli, a fizető magyar. (Teszem azt egy Magyarországon élő fordító kiad egy anyagot gépelésre, vagy lektorálásra, stb. az EU-n kívülre, és onnan erről számlát kap.) Ebben az esetben, amikor a számlát kifizeti, kell még ÁFÁ-t is befizetnie a magyar államnak ezután az összeg után?
Nekem ez nagyon furcsán hatna, de azért megkérdezem, mert mostmár teljesen összekeveredtem a sok információtól...

Köszi
Kati


A magyar fél ebben az esetben ún. "import szolgáltatást" vesz igénybe. Ez azt jelenti, hogy függetlenül attól, hogy a számlázó fél számított-e fel áfát vagy sem (elvileg külföldi áfa nem kellene, hogy terhelje), a magyar félnek önadózás keretében e szolgáltatás után a szolgáltatás magyarországi adókulcsával (a fenti esetekben 25%) az áfát be kell vallania és meg kell fizetnie. Amennyiben a levonáshoz valamennyi feltétel megvan, akkor levonásba is helyezheti az áfát, így gyakorlatilag nem kell áfát fizetnie.

HTH

Kathrin


 
T. Czibulyás
T. Czibulyás
Local time: 01:06
German to Hungarian
+ ...
Egy buta kérdés (részemrlől) Aug 15, 2005

Kathrin.B wrote:

Katalin Horvath McClure wrote:

Hátha valaki még ébren van így éjfél körül...
ÁFA kérdés, de fordított helyzetben.
A számlázó EU-n kívüli, a fizető magyar. (Teszem azt egy Magyarországon élő fordító kiad egy anyagot gépelésre, vagy lektorálásra, stb. az EU-n kívülre, és onnan erről számlát kap.) Ebben az esetben, amikor a számlát kifizeti, kell még ÁFÁ-t is befizetnie a magyar államnak ezután az összeg után?
Nekem ez nagyon furcsán hatna, de azért megkérdezem, mert mostmár teljesen összekeveredtem a sok információtól...

Köszi
Kati


A magyar fél ebben az esetben ún. "import szolgáltatást" vesz igénybe. Ez azt jelenti, hogy függetlenül attól, hogy a számlázó fél számított-e fel áfát vagy sem (elvileg külföldi áfa nem kellene, hogy terhelje), a magyar félnek önadózás keretében e szolgáltatás után a szolgáltatás magyarországi adókulcsával (a fenti esetekben 25%) az áfát be kell vallania és meg kell fizetnie. Amennyiben a levonáshoz valamennyi feltétel megvan, akkor levonásba is helyezheti az áfát, így gyakorlatilag nem kell áfát fizetnie.

HTH

Kathrin



Biztos, hogy ezt "import" szolgáltatásnak kell tekintenünk? Tudtommal egy külföldi fuvarozó cég számlája után sem terhel itthon további ÁFA-kötelezettség, nem beszélve a külföldön igénybevett szolgáltatásokról (szálloda, étterem, taxi, stb., amit egyébként költségként, a külföldön ráterhelt adókkal együtt elszámolok.

Vagy én látom rosszul? Nem vagyok pénzügyes.


 
Kathrin.B
Kathrin.B  Identity Verified
Local time: 01:06
English to Hungarian
+ ...
Összetettebb Aug 16, 2005

T. Czibulyás wrote:


Biztos, hogy ezt "import" szolgáltatásnak kell tekintenünk? Tudtommal egy külföldi fuvarozó cég számlája után sem terhel itthon további ÁFA-kötelezettség, nem beszélve a külföldön igénybevett szolgáltatásokról (szálloda, étterem, taxi, stb., amit egyébként költségként, a külföldön ráterhelt adókkal együtt elszámolok.

Vagy én látom rosszul? Nem vagyok pénzügyes.



Más és sokkal rétegzettebb szabályok vonatkoznak a teherközleklekedésre, illetve a hozzájuk kapcsolódó szolgáltatásokra. Az adókötelezettség csak konkrét információk birtokában ítélhető meg.

Megint már a felsorolt szolgáltatások "adó-kapcolata".

Ami a Kati felvetése szerinti szituációt jelentősen megkülönbözteti az előbbiektől az, hogy ott valószínűleg a 3. országbeli megbízót sem terheli áfa-felszámításának kötelezettsége, így ezen esetekben az ún. fordított adózással kell teljesíteni az adókötelezettséget, jelen esetben szolgáltatás-import miatt.

Persze nem mindegy hogyan hívják a "gyereket" (a nyújtott szolgáltatást), mert akár gyökeresen megváltozhat az ügylet adójogi megítélése.


 
Eva Blanar
Eva Blanar  Identity Verified
Hungary
Local time: 01:06
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Közösségi adószám evásoknak is (új fejlemény) Jan 16, 2006

2006-tól az eva-alanyok is kaphatnak közösségi adószámot, attól nem veszítik el az eva-adóalanyiságot, illetve, ha emiatt elveszítették, 2006-tól visszakapják. (Azért az importnál a 10 ezer eurós korlát átlépése továbbra is megszünteti az eva-adóalanyiságot, meg van ott valami kavarás, hogy mire lehet használni, mire nem.)

Teljeskörű hivatalos tájékoztatás evásoknak 2006-ra vonatkozóan egyébként az
... See more
2006-tól az eva-alanyok is kaphatnak közösségi adószámot, attól nem veszítik el az eva-adóalanyiságot, illetve, ha emiatt elveszítették, 2006-tól visszakapják. (Azért az importnál a 10 ezer eurós korlát átlépése továbbra is megszünteti az eva-adóalanyiságot, meg van ott valami kavarás, hogy mire lehet használni, mire nem.)

Teljeskörű hivatalos tájékoztatás evásoknak 2006-ra vonatkozóan egyébként az APEH honlapján: http://www.apeh.hu/cgi-bin/lap.php?id=informacio/eva_kozossegi_2006
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3]


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Ildiko Santana[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

EU-adószám






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »