Declaratia 392B - rubrica TVA achizitii
Thread poster: S_G_C
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 01:59
English to Romanian
Feb 16, 2015

Ce trebuie sa trec, mai exact? Pana acum, treceam doar procentul, 24%. Nu mi s-a spus ca nu ar fi in regula.

Trebuia, cumva, trecuta suma, adica sa calculez eu TVA-ul pentru fiecare factura, facturica, bon, bonulet corespunzatoare achizitiilor facute?

Instructiunile spun

Referitor la sectiunea V „Achizitii de la”, aceasta se completeaza cu:

baza de impozitare pentru achizitii si TVA aferenta de la persoane inregistrate in scopuri de TVA;
baza de impozitare pentru achizitii de la persoane neinregistrate in scopuri de TVA. In acest caz coloana TVA nu se completeaza.
Datele privind valoarea achizitiilor de bunuri si de servicii si TVA aferenta se completeaza cu baza de impozitare si TVA inscrisa in „Jurnalul pentru cumparari”.


Si

Rândul 1 – Coloana “TVA” se completează cu valoarea TVA înscrisă în
“Jurnalul pentru cumpărări”, completat potrivit modelului în vigoare în anul de
raportare pentru achiziţiile efectuate de la persoane înregistrate în scopuri de TVA.


Nu spun daca valoarea TVA este cea procentuala sau cea efectiva.

Eu nu am un "Jurnal pentru achizitii (cumparari)", am doar Registrul de incasari si plati, care nu are rubrica specifica pentru TVA.

[Edited at 2015-02-16 07:15 GMT]


 
Adriana-Corina Iotcov
Adriana-Corina Iotcov  Identity Verified
Romania
Local time: 01:59
English to Romanian
+ ...
Jurnalul pentru cumpărări Feb 17, 2015

Dragă Sorana,

Din câte știu nu este obligatoriu să ținem și Jurnalul pentru cumpărări, însă este destul de dificilă completarea declarației 392B fără el. Uite aici modelul electronic al jurnalului pe care îl folosesc eu: <
... See more
Dragă Sorana,

Din câte știu nu este obligatoriu să ținem și Jurnalul pentru cumpărări, însă este destul de dificilă completarea declarației 392B fără el. Uite aici modelul electronic al jurnalului pe care îl folosesc eu: http://www.google.com/url?url=http://oferteconta.ro/index.php/documentatie/category/7-formulare-diverse?download=342:jurnal-pentru-cumparari&start=40&rct=j&q=&esrc=s&sa=U&ei=iT_jVOzyE8PgONTngdgM&ved=0CBkQFjAB&sig2=khnnX8FSDYbdOanX29DEDQ&usg=AFQjCNFXQzX9L6Dldq34u9Fmk72LMdJV_Q

Am avut aceleași nedumeriri ca și tine înainte să completez jurnalul. Cu el lucrurile sunt mai clare, baza de impozitare este suma fără TVA, iar rubrica TVA din declarație se completează cu valoarea taxei (la achiziții totale de 1000 de lei, de exemplu, baza de impozitare va fi 760, TVA 240).
Collapse


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 01:59
English to Romanian
TOPIC STARTER
TVA Feb 18, 2015

Multumesc, Adriana. Din ce scrii, iar am completat-o gresit, eu am trecut suma totala, cu tot cu TVA, si pe urma TVA-ul din suma aceea, cum ar veni, am facut scadere, nu adunare. Nu mi-a fost greu sa vad ce achizitii cu TVA si fara TVA am, pentru ca fara TVA am de la un singur furnizor. In plus, toate achiziile mele cu TVA sunt cu TVA 24%.

Cand or explica romaneste ce scriu ei acolo, cu baza de impozitare, atunci poate oi nimeri si eu completarea corecta.

Am depus-o azi
... See more
Multumesc, Adriana. Din ce scrii, iar am completat-o gresit, eu am trecut suma totala, cu tot cu TVA, si pe urma TVA-ul din suma aceea, cum ar veni, am facut scadere, nu adunare. Nu mi-a fost greu sa vad ce achizitii cu TVA si fara TVA am, pentru ca fara TVA am de la un singur furnizor. In plus, toate achiziile mele cu TVA sunt cu TVA 24%.

Cand or explica romaneste ce scriu ei acolo, cu baza de impozitare, atunci poate oi nimeri si eu completarea corecta.

Am depus-o azi, cum o fi, o fi. Habar n-am la ce ii foloseste Fiscului sa stie ce suma acord achizitiilor cu TVA si ce suma celor fara TVA.
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Declaratia 392B - rubrica TVA achizitii






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »